Με αφορμή το ποίημα «Θερμοπύλες» του Κ. Καβάφη οι μαθήτριες Θ. Γούμενου, Σ. Καραμάνου, Κ. Αγγελίδου και Φ. Αντωνοπούλου παρουσίασαν την παρακάτω εργασία στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γραμματείας της Β” Γυμνασίου.
Κατά το σχολικό έτος 2012-13 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η καινοτόμος δράση « Οι μεγάλοι μαθητές διδάσκουν τους μικρούς ». Ο συντονισμός της δράσης έγινε από την υπεύθυνη σχολικού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών Καπλάνη Χαρίκλεια και αφορούσε την διδασκαλία μαθήματος Φυσικής με τίτλο «Έργο σταθερής δύναμης» από μαθητές της Γ΄ τάξης σε μαθητές της Β΄ τάξης. Συγκεκριμένα προετοιμάστηκαν 3 ομάδες […]