Στα πλαίσια της εβδομάδας Job Shadowing που έλαβε χώρα στο 4ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής στην περίοδο 24-28 Απριλίου 2017, η διδασκαλία του ποιήματος Curo Siwo εμπλουτίστηκε με την απαγγελία της ισπανικής του μετάφρασης από την καθηγήτρια Pilar Rafales Hernando του σχολείου Escola Ramon Llull της Βαρκελώνης.

Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν αδρομερώς για τον βίο και το έργο του ποιητή Νίκου Καββαδία. 

Στη συνέχεια, έγινε ανάλυση του περιεχομένου του ποιήματος και συγκριτική παρουσίαση των ποιημάτων "Θεσσαλονίκη" και "Οι γάτες των φορτηγών". Στη διαδικασία αυτή, εκτός των άλλων κειμενικών προσεγγίσεων, αξιοποιήθηκε και το πρόγραμμα "Οι τόποι του Νίκου Καββαδία". 

Τέλος, άκουσαν την ισπανική μετάφραση του ποιήματος 

 και την μελοποιημένη του εκδοχή. 

 

Επιλογή έργων μαθητών μας στο μάθημα της Τεχνολογίας, με επίβλεψη της κυρίας Ανθής Πολίτη. 

 

 

Διαβάστε εδώ τα θέματα των εργασιών και αξιοποιείστε την ενδεικτική δικτυογραφία. 

Εργασία του Α΄ τετραμήνου των μαθητών του Β3 και του Β4, με την εποπτεία της κ. Αναστασίας Λεονάρδου, MA.Ed.

1. Βυζαντινός στρατός (πεζικό και ιππικό): Λαγογιάννη Βασιλική και Αθανασόπουλος Σπύρος  

  

2. Οι Ακρίτες: Μοσχονάς Τάσος και Κατσικαντάμης Βασίλης 

3. Οχυρωματικά έργα: Μουγκοπέτρος Χρήστος και Πεινασμένος Αντώνης

       

 4. Πολιορκητικές μηχανές: Μπουκουβάλας Δημήτρης και Σπυρέτος Σαράντης 

        

 5. Το υγρό πυρ: Μπερεκέτης Άγγελος και Στεφανόπουλος Παναγιώτης

      

6. Χερσαία ταξίδια: Μπρεγκάσι Αντέλα και Σαϊτας Σωτήρης 

      

 7. Πλοία - Ναυσιπλοΐα: Μπρεγκάσι Αρέλντο και Σβάιγκερ Φραντς

       

8. Καστροπολιτείες: Ντούλιας Θεοφάνης και Τσώνης Κωνσταντίνος

       

9. Το βυζαντινό σπίτι: Παπαμεντζελόπουλος Κωνσταντίνος και Πληξίδα Ελευθερία 

       

10. Η οικοσκευή: Νικόλη Ελιάνα και Σφακιανάκης Πέτρος

                                                                                     

11. Δρόμοι - Πλατείες: Ντραγκότη Ρονάλντο και Ρούντου Καλλιόπη 

         

12. Πανδοχεία: Παπαδόπουλος Βασίλης και Σχίζας Γιώργος

 13. Μοναστήρια: Παπαδοπούλου Μελίνα και Συμεωνίδου Φωτεινή

         

14. Διατροφή: Ξένου Μαρία και Χαδουλός Χρήστος

15. Ενδυμασία - Κοσμήματα: Ξυνού Μαρία και Τάτση Μαρίνα 

           

16. Εκπαίδευση: Παγίδας Στράτος και Τσάνα Ζωή

            

17. Αθλήματα: Παπουτσή Νεφέλη και Τσολαρίδης Αντρέας 

18. Παιδικά παιχνίδια: Παπαζήση Βασιλική και Τσούτης Παναγιώτης

             

 19. Γιορτές - Πανηγύρια: Πιτερού Μαρία και Χούσου Ελένη 

             

20. Θεάματα: Πιτερού Σωτηρία και Τυροπάνη Άννα

            

21. Αστρονομία - Μαθηματικά: Πιλιτσίδης Θοδωρής και Τασσόπουλος Νίκος 

           

22. Φυσική - Χημεία - Ιατρική: Πισλής Δημήτρης και Χατζηαγοράκη Περσεφόνη

         

23. Βοτανική - Ζωολογία: Πασπαράκη Ευαγγελία και Σερανίτης Κωνσταντίνος

24. Γέννηση - Βάπτιση: Σαμαρά Μαριτίνα και Ψαράκη Χρύσα

            

25. Γάμος: Σπυροπούλου Ευγενία και Ψαρράς Γιώργος

                                                                                        

 26. Θάνατος - Ταφή: Χαντέ Χριστίνα και Ψαρράς Νίκος 

              

 

Δείτε τις εργασίες των μαθητών εδώ

Με καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, οι μαθητές του Β3 κατέγραψαν μύθους και θρύλους που σχετίζονται με τον ναό της Αγίας του Θεού Σοφίας, στην Κωνσταντινούπολη.

Δείτε τις εργασίες εδώ.